Z www nemocnice.....
 

 

Slovo ředitele
Nemocnice v Blansku je v provozu od prosince roku 1985. Byla vybudována za pomoci občanů města především pro lepší dostupnost léčebné péče. Nemocnice pak sloužila velmi dobře, v řadě oborů špičkově nejen občanům města a okresu, ale i v nadregionálním kontextu. Tyto kvality pomohly překonat pochybnosti o opodstatněnosti dalšího fungování nemocnice v období transformace zdravotnictví počátkem 90. let. Nemocnice získala suverenitu při zachování všech svých odborných činností.
V průběhu dalších let ale nemocnice opomněla vytyčit svůj smysl a cíl. Absenci vize však registrovala výběrová komise ministerstva zdravotnictví, která diskvalifikovala velkou část lůžek akutní péče nemocnice do role tzv. následné péče. Nejasný program rozvoje blanenské nemocnice přinášel současně problémy v oblasti zvyšování odborné kvality personálu. Tyto koncepční nedostatky, společně se špatným hospodářským výsledkem, byly hlavními důvody pro změnu managementu nemocnice v roce 1999.

Po nástupu do funkce ředitele blanenské nemocnice jsem stanovil koncepci jejího dalšího rozvoje. Má tři části:

část komunální
část urgentní
část specializovanou pro oblast léčby cévních mozkových příhod

Nemocnice již řadu let používá komplexní nemocniční informační systém a jako jedna z prvních v ČR manažerský informační systém, obsahující veškerá jak zdravotnická, tak ekonomická data zdravotnického zařízení.

Nemocnici Blansko jsem převzal v roce 1999 s negativním hospodářským výsledkem, kdy celková ztráta z předcházejících období činila cca 30 mil. Kč a závazky po lhůtě splatnosti byly téměř 18 mil. Kč. V průběhu následujícího roku byl tento trend změněn a nemocnice dosahuje kladného hospodářského výsledku s tím, že nevykazuje závazky po lhůtě splatnosti.

Na úrovni ministra zdravotnictví a ředitelky VZP byl prodloužen smluvní vztah o poskytování a úhradě zdravotní péče a byla tak potvrzena opodstatněnost Nemocnice Blansko. Lze předpokládat, že ji prokáže i za nového správního uspořádání republiky. Máme všechny předpoklady k tomu, abychom i v novém Jihomoravském kraji patřili k perspektivním institucím a abychom ve spolupráci s FN Brno sehráli důstojnou roli v poskytování akutní zdravotní péče na okrese Blansko.
Ivan Kozák, ředitel nemocnice


Koncepce dalšího rozvoje nemocnice má tyto tři části:

1) Část komunální - zabezpečuje ji historicky interní oddělení pro spádovou oblast 55 tisíc obyvatel blanenského regionu. Provádí se jednak standardní léčba a jednak specializace kardiovaskulární program na koronární jednotce.

Mimořádnou službou oddělení je nadregionální zajištění léčby pacientů se selháním ledvin - hemodialýza. V roce 2001 bude interní oddělení doplněno o 3 lůžka intenzivní péče, specializovaná na léčbu pacientů v metabolickém rozvratu, čímž bude společně s modernizací hemodialyzačního střediska završen dialyzační program.

2) Část urgentní - nově vybudovaný tzv. BLOK URGENTNÍ MEDICÍNY vytvářejí společně chirurgická nonstop ambulance (zajišťovaná chirurgickým týmem Fakultní nemocnice Brno) spolu s příjmovou ambulancí nemocnice, s personálem interní a neurologické jednotky intenzívní péče (JIP) a se zázemím ostatních lůžkových oddělení a odborných ambulancí nemocnice, včetně služeb v oboru ARO, zajišťovaných smluvně pracovníky Záchranné zdravotní služby. Tím byla zabezpečena akutní péče o pacienty v Nemocnici Blansko.

3) Část specializovaná pro oblast léčby cévních mozkových příhod - tzv. CEREBROVASKULÁRNÍ PROGRAM. Stal se jedním z nosných projektů nemocnice. Spolupracují na něm neurologické oddělení, oddělení nukleární medicíny, oddělení lůžkové rehabilitace včetně ambulantního provozu a komplementy - RTG, laboratoře, ambulantní specialisté - logoped, psychiatr aj. V roce 2000 zahájila provoz neurologická jednotka intenzivní péče. Znamenalo to významný posun ve složení pacientů ošetřovaných na standardním neurologickém lůžkovém oddělení. V roce 2001 dostane tento program významný technický doping - počítačový tomograf.


Chirurgická NON STOP ambulance
Blanenská nemocnice nemá vlastní chirurgické oddělení. Je to dáno historickým vývojem a specializací nemocnice, i blízkostí nemocnice v Boskovicích a zejména brněnských zdravotnických zařízení, kde se provádějí velké chirurgické zákroky a s nimiž blanenští v těchto případech spolupracují. Blanenská poliklinika však už od svého otevření v roce 1968 měla chirurgickou ambulanci. Chirurgická ambulance pracuje v nemocniční budově i dnes.
V nepřetržitém, čtyřiadvacetihodinovém provozu poskytuje všeobecnou a specializovanou chirurgickou péči pacientům blanenského regionu i jeho návštěvníkům při všech chirurgických onemocněních a úrazech.
Velkou výhodou chirurgické ambulance je její umístění v areálu nemocnice - má tak přímou návaznost na veškeré diagnostické i terapeutické složky nemocnice, s nimiž tvoří tzv. BLOK URGENTNÍ MEDICÍNY. Spolupracujeme i s praktickými lékaři a ambulantními specialisty v blanenském okrese - a to jak s privátními, tak ve státních zařízeních.
Chirurgická NON STOP ambulance poskytuje i péči ve specializovaných ambulantních poradnách pro:
méně invazivní chirurgii (laparoskopie, torakoskopie, mediastinoskopie)
chirurgii abdominální - biliodigestivní a kolorektální
traumatologii a chirurgii pohybového aparátu (včetně artroskopie)
torakochirurgii
chirurgii cévní
chirurgii prsní žlázy
Ambulantně ošetřené pacienty, jejichž zdravotní stav si vyžaduje nemocniční chirurgickou péči, odesíláme - podle jejich svobodné volby - do chirurgického oddělení Nemocnice v Boskovicích, nebo na chirurgickou kliniku FN Brno v Bohunicích, na kliniku dětské chirurgie, traumatologie a ortopedie FN Brno v Černých Polích, na specializovaná pracoviště estetické chirurgie i jinam, podle povahy onemocnění.
NON STOP ambulance blanenské nemocnice usnadňuje pacientům i veškerá předoperační vyšetření i další ambulantní péči po jejich propuštění z nemocnice.


Zdravotnická záchranná služba okresu Blansko
Je samostatné státní zdravotnické zařízení, jehož zřizovatelem je Okresní úřad Blansko. Je součástí celostátní sítě zdravotnických záchranných služeb a součástí Integrovaného záchranného systému okresu Blansko.
Zdravotnická záchranná služba má celookresní a mimonemocniční působnost. Poskytuje zdravotnickou péči pro 108 tisíc obyvatel okresu Blansko a pro občany, kteří jsou při pobytu na území okresu postiženi náhlou poruchou zdraví. Neodkladnou přednemocniční péči zajištuje na rozloze 940 km2 v nepřetržitém provozu.
Zdravotnická záchranná služba disponuje vlastními pracovišti, které jsou umístěny v areálech u nemocnic v Blansku a v Boskovicích. Na pracovištích je řídící úsek, operační střediska, zdravotnické a technické provozy a stanoviště výjezdových skupin rychlé lékařské a zdravotnické pomoci.
Rozsah přednemocniční péče zdravotnické záchranné služby:
hlavním úkolem zdravotnické záchranné služby je poskytovat odbornou přednemocniční neodkladnou péči a to u stavů bezprostředně ohrožujících život na místě i během dopravy pacienta k dalšímu ošetření
kromě těchto primárních zásahů v terénu zajištuje ZZS sekundární převozy pacientů se selháváním životních funkcí mezi zdravotnickými zařízeními
organizuje přednemocniční standardní péči při náhlých onemocněních neohrožujících životní funkce. Tuto péči poskytují praktičtí lékaři pro dospělé, děti a dorost a zubní lékaři v pohotovostních ambulancích
součástí zdravotnické záchranné služby je útvar krizového managementu, který se zabývá přípravou zdravotnictví pro řešení mimořádných situací a obrany státu
zdravotnická záchranná služba zajištuje likvidaci zdravotních následků hromadných neštěstí nebo katastrof v rámci Integrovaného záchranného systému okresu Blansko provádí asistenci a odbornou péči při hromadných sportovních, kulturních a společenských akcích
Organizačním centrem je zdravotnické operační středisko, které koordinuje a řídí veškerou přednemocniční péči na území okresu. Kvalifikované operátorky přijímají, zpracovávají a vyhodnocují tísňové výzvy a podle závažnosti zajištují řešení s využitím výkonných složek přednemocniční péče. Výkonné složky, to jsou výjezdové skupiny v sanitních vozidlech a zdravotnický personál v pohotovostních ambulancích. Výjezdové skupiny rychlé lékařské a zdravotnické pomoci mají k dispozici speciálně upravené a nejvýkonnější vozy značky Mercedes. Jsou vybaveny zdravotnickými přístroji, materiálem a léčivy jako resuscitační lůžko v nemocnici, aby stav pacienta mohl být stabilizován na místě zásahu. Přístroje podporují a sledují životní funkce pacienta i během transportu.
Zdravotnická záchranná služba je specializovanou péčí v oboru urgentní medicíny. Vyžaduje u lékařů a záchranářů široký rozsach znalostí akutních stavů a praktické dovednosti. Navíc musí záchranáři disponovat značnou psychickou odolností, rychlou orientací a fyzickou zdatností.
Tato služba patří k nejnáročnějším ve zdravotnictví. Záchranáři pracují za všech okolností, často v extrémních podmínkách a stresových situacích, s vysokou profesionalitou a obětavostí, tak aby dostáli svým závazkům i povinnostem.
Ilona Rybářová, ředitelka
 

zpět